Co je to web hosting?

Web hosting je datový prostor na serveru, který slouží k ukládání webových stránek (resp. všech jeho složek, souborů, obrázků atd.) na Internetu.

Server je výkonný počítač, který je neustále v provozu - ideálně 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 (366) dní v roce. Je nonstop a vysokou rychlostí připojený k internetu, a pro případ nouze dobře zálohován. Obvykle je umístěn ve speciální místnosti zvané serverovna. Ta je běžně vybavena dvojitým stropem či podlahou (uložení kabelů), klimatizací, nepřetržitým zdrojem elektrického napájení (tzv. UPS zařízení), záložními generátory ... a zabezpečovacím zařízením.

Hosting si buď můžete zřídit svůj (tedy pořídit si vlastní server, správně ho nastavit, připojit do sítě ... a starat se o něj) nebo si ho jednoduše objednat u některého z poskytovatelů web hostingu. Ti vám za nějaký ten "desátek" (někteří i zdarma) pronajmou část prostoru na svém serveru (nebo klidně i celý) a poskytnou další služby spojené s provozem webů (registrace domény, emaily, databáze, skripty atd.).

Cena za roční pronájem hostingu se pohybuje od pár stovek korun až po tisíce. Záleží na jeho typu, parametrech a poskytovateli. Nejlevnějším a nerozšířenějším typem hostingu je webhosting (sdílený hosting), který je vhodný pro většinu webových stránek. Pro náročnější projekty je tu dražší virtuální privátní server (VPS) nebo nejdražší dedikovaný server.

Vložit komentář